הכנת וליווי משפחות ויחידים
לקראת רילוקיישן ובמהלכו

ספר ילדים המלווה את
שלבי המעבר לחו"ל

הדרכה וליווי צוותי
רילוקיישן ו-HR באירגונים

אבחון וליווי ילדים
עם צרכים מיוחדים

מומלץ לשתף את הילדים
בתהליך האריזה, הדבר מגביר
את תחושת השליטה במצב.
לפרטים >>

76% מן החוזרים מוקדם
מציינים קשיי קליטה של
המשפחה או בת\בן הזוג.
לפרטים >>

שאלה:
האם כדאי לקבל הכנה לקראת יציאה לרילוקיישן?
תשובה:
כדאי בהחלט. מחקרים מעידים על כך שמעבר מסוג רילוקיישן או שליחות הינו מעבר בעל מאפינים של מצב לחץ, הדורש מן הפרט מאמצי הסתגלות ושימוש במגוון דרכי התמודדות יעילות על מנת להסתגל ולחוש רגשות חיוביים בעת תהליך המעבר. רבים מהמשתתפים במפגשי ההכנה שלנו לקראת רילוקיישן, העידו כי הגיעו למעבר עם ידע רב לקראת העומד בפניהם, ידעו לזהות תהליכים שעברו ועשו שימוש בדרכי ההתמודדות וההמלצות שקיבלו. רוב המשתתפים בתוכנית ההכנה של "מעברים" הדגישו כי ההכנה שקיבלו היתה קריטית להצלחת תהליך המעבר עבורם ועבור בני משפחתם.

שאלה:
בעלי ואני עומדים לצאת לרילוקיישן בארה"ב בעקבות עבודתו. האם תוכנית ההכנה עוסקת גם בבני הזוג או רק בעובד עצמו?
תשובה:
תוכנית ההכנה משמעותית מאד לאדם היוצא לעבוד בחו"ל, אך משמעותית אף יותר לבן/בת הזוג. נושאים רבים רלוונטיים דוקא לבן/בת הזוג, ותוכנית ההכנה של "מעברים" רואה בנושא זה חשיבות רבה מאד. בתפיסתנו, אנו מציעים כי היציאה לרילוקיישן עבור בן/בת הזוג הינה הזדמנות לצמיחה והתפתחות, אנו מעניקים כלים לבניית חזון לתקופת השהות בחו"ל, ועוסקים בדרכים להגשמת חזון זה.

שאלה:
אנו עומדים לצאת לשליחות ביפן. יש לנו שלושה ילדים בגילאי 5, 9, 13. אנו מודאגים בעיקר לגבי הסתגלות הילדים. האם חברת "מעברים" עושה הכנה גם לילדים לקראת יציאה לרילוקיישן?
תשובה:
כמו מבוגרים, גם עבור הילדים רילוקיישן הינו מצב לחץ המצריך התמודדות והסתגלות למקום חדש, מעגלים חברתיים חדשים, נורמות התנהגות אחרות ועוד. בגילאים שונים, חווים הילדים מוקדי קושי שונים, וגם תגובותיהם למצב הלחץ הן שונות בהתאם לגיל וכמובן גם בהתאם לאופיו של כל ילד. מניסיוננו, אנו יודעים שנושא הילדים נמצא בדרך-כלל בראש פירמידת הדאגות של משפחות היוצאות לרילוקיישן. תוכנית ההכנה של "מעברים" מקדישה פרק נרחב לנושא הילדים, ומתבססת על הידע התיאורטי הקיים בתחומי הפסיכולוגיה ההתפתחותית והחינוכית בכלל, ובתחום התמודדות ילדים עם מצבי לחץ בפרט. אנו ב"מעברים" מציעים שלושה מישורים שונים של הכנת הילדים לקראת מעבר:

המישור הראשון הוא הנחיית הורים לגבי הילדים בעת המעבר, החל מהנחיות לגבי הדרכים לביצוע תהליכי הפרידה, דרך התמודדות עם התנגדויות, השלבים השונים בתהליך ועד הנחיות לסיוע לילד בתהליך ההסתגלות במקום החדש. אנו עוסקים בנושאים השונים תוך מענה לקבוצות גיל שונות, החל מהגיל הרך ועד גיל ההתבגרות.

המישור השני הוא הכנת הילדים עצמם. יש לנו ניסיון רב בביצוע סדנאות הכנה לילדים בגילאים שונים, ואף בקבוצות רב-גיליות בהן משתתפים ילדי המשפחה יחדיו בסדנת הילדים, תוך הנחה כי גם את חווית המעבר יעברו במסגרת המשפחתית, וכי התמיכה המשפחתית בתהליך המעבר הינה חיונית מאין כמוה.

המישור השלישי הינו מתן חוברת עבודה אישית לילד, המעודדת אותו לעסוק באופן עצמאי בנושאים הקשורים להכנתו לקראת המעבר. ממשובים שקיבלנו מילדים שעבדו עם החוברת אנו למדים כי מעבר לכך שנהנו לקרוא ולמלא אותה, גם למדו רבות על דרכים להתמודד עם שלבים שונים במעבר, וכי נושאים רבים מתוך החוברת שימשו אותם בעת התהליך. החוברת שיצרנו היא מקור רב לגאווה מבחינתנו מכיוון שכיום אנו יכולים לומר בביטחה כי כאלפיים ילדים כבר נהנו ממנה, והתגובות נלהבות.

שאלה:
אנו יוצאים לחו"ל מטעם עצמנו. האם חברת "מעברים" עובדת רק עם משפחות הקשורות לארגונים או גם עם משפחות היוצאות באופן עצמאי?
תשובה:
אנו עובדים רבות עם ארגונים המשלחים יחידים ומשפחות לחו"ל, אך גם עם אנשים היוצאים באופן עצמאי לחו"ל. משפחות רבות היוצאות לרילוקיישן מטעם עצמן פונות אלינו באופן עצמאי ומקבלות מאיתנו הכנה אישית בטרם היציאה.

שאלה:
האם תוכנית ההכנה של "מעברים" עובדת רק עם קבוצות של אנשים או גם עם יחידים?
תשובה:
חברת "מעברים" מציעה תוכניות הכנה לקבוצות, משפחות, זוגות ואף לעובדים היוצאים בגפם. משפחות רבות פונות אלינו באופן עצמאי וללא קשר לארגון משלח. אנו בוחנים עם הפונה אלינו את הצרכים הייחודיים לו ואת השאלות המעסיקות אותו ומציעים את תוכנית ההכנה המתאימה לו ביותר.   יש לא מעט חברות שבוחרות להציע לעובדיהן היוצאים בשליחות תוכנית הכנה אישית ו/או משפחתית, ולאו דווקא קבוצתית.

שאלה:
כיצד ניתן לפנות לחברת "מעברים"?
תשובה:
ניתן לפנות אלינו דרך אימייל:

 
או טלפונית:
054-5240850